Who won at the 68th National Film Awards - Complete Winners List


Complete list of 68th National Film Awards winners

Established in 1954, initially as 'State Awards', the National Film Awards has come a long way and has become one of the highest accolades the film professionals in India receive today.


Organized by the Directorate of Film Festivals, this year's awards were announced in New Delhi at National Media Centre. Due to the covid delays, this year's ceremony also honored films from 2020 across several categories. Filmmaker Vipul Shah led the 10-member jury for the year which also included cinematographer Dharam Gulati, National Award-winning Bengali actor Sreelekha Mukherjee, cinematographer GS Bhaskar, A Karthikraaja, VN Aditya, Viji Thampi, Sanjeev Rattan, S Thangadurai and Nishigandha.


Check out the complete list of winners below:


Ajay Devgn wins National Film Award for Best Actor for Tanhaji in 2022
Ajay Devgn in Tanhaji

Feature Films:


Best Feature Film: Soorarai Pottru (Tamil)


Best Director: Sachy aka Sachidanandan KR for Ayyappanum Koshiyum (Malayalam)


Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Tanhaji (Hindi)


Best Actor: Suriya for Soorarai Pottru (Tamil) and Ajay Devgn for Tanhaji (Hindi)


Best Actress: Aparna Balamurali for Soorarai Pottru (Tamil)


Best Supporting Actor: Biju Menon for Ayyappanum Koshiyam (Malayalam)


Best Supporting Actress: Lakshmi Priya Chandramouli for Sivaranjaniyum Innam Sila Pengallum (Tamil)


A still from National Award winner Soorarai Pottru

Best Screenplay: Shalini Usha Nair and Sudha Kongara for Soorarai Pottru (Tamil)


Best Screenplay (Dialogue Writer): Madonne Ashwin for Mandela (Tamil)


Best Music Direction (Songs): Thaman S for Ala Vaikunthapurramuloo (Malayalam)


Best Music Direction (Background Music): GV Prakash for Soorarai Pottru (Tamil)


Best Male Playback Singer: Rahul Deshpande for Mi Vasantrao (Marathi)


Best Female Playback Singer: Nanchamma for Ayyappanum Koshiyam (Malayalam)


Best Lyrics: Manoj Muntashir for Saina (Hindi)


Best Audiography (Location Sound Recordist): Jobin Jayan, Dollu


Best Audiography (Sound Designer): Anmol Bhave, Mi Vasantrao


Best Audiography (Re-recordist of the final mixed track): Vishnu Govind and Sree Sankar for Malik


Best Choreography: Sandhya Raju, Natyam


Best Cinematography: Supratim Bhol for Avijatrik (Bengali)


Avijatrik (Bengali) - Winner of Best Cinematography

Best Costume Design: Nachiket Barve and Mahesh Sherla, Tanhaji


Best Production Design: Anees Nadodi, Kappela


Best Editing: Sreekar Prasad, Sivaranjiniyum Innum Sila Pengalum


Best Make-up: TV Rambabu, Natyam


Best Stunt Choreography: Rajasekhar, Mafia Sasi and Supreme Sunder, Ayyappanum Koshiyum


Special Mention: Aimee Baruah for Semkhor, Vaanku, June, Kishore Kadam for Avwanchhit & Godakaath, and Varun Buddhadev for Toolsidas Junior


Toolsidas Junior - Best Hindi Feature Film

Best Hindi Film: Toolsidas Junior


Best Kannada Film: Dollu


Best Malayalam Film: Thinkalazhcha Nishchayam


Best Tamil Film: Sivaranjiniyum Innum Sila Pengalum


Best Telugu Film: Colour Photo


Best Haryanvi Film: Dada Lakhmi


Best Dimasa Film: Samkhor


Best Tulu Film: Jeetige


Best Marathi Film: Goshta Eka Paithanichi


Best Bengali Film: Avijatrik


Best Assamese Film: The Bridge


Best Child Artist: Anish Mangesh Gosavi for Tak-Tak


Best Children’s Film: Sumi


Best Film on Environment Conservation/Preservation: Talendanda


Best Film on Social Issue: Funeral


Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director: Mandela


Non-Feature Films


Best Non-feature Film: Testimony of Anna


Best Environment Film: Manah Aru Manuh


Best Film on Family Values: Kukumarchan


Best Short Fiction Film: Kachichinithu


Best Investigative Film: The Saviour: Brig. Pritam Singh


Best Promotional Film: Surmounting Challenges


Best Science and Technology Film: On the Brink Season 2 – Bats


Best Exploration Film: Wheeling The Ball


Best Educational Film: Dreaming of Words


Best Film on Social Issues: Justice Delayed But Delivered and Three Sisters


Best Arts and Culture Film: Naadada Navaneeta DR PT Venkateshkumar


Best Biographical Film: Pabung Syam


Best Ethnographic Film: Mandal ke Bol


Best Debut Non-feature Film of a Director: Pariah


Best Direction: Oh That’s Bhanu, RV Ramani


Best Cinematography: Shabdikkunna Kalappa, Nikhil S Praveen


Best Audiography: Pearl of the Desert, Ajit Singh Rathore


Best Narration Voiceover: Rhapsody of Rains – Monsoons of Kerala, Shobha Tharoor Srinivasan


Best Music Direction: 1232 kms: Marenge Toh Wahin Jaakar, Vishal Bhardwaj


Best Editing: Borderlands, Anadi Athaley


Best On Location Sound: Jadui Jangal, Sandip Bhati and Pradeep Lekhwar


Special Jury Award: Admitted, Ojaswee Sharma


Best Book on Cinema: The Longest Kiss by Kishwar Desai